pankart namus mudur

çok paramız yok, ama akıttığımız ter var bizim. ve bizce takımımızı desteklemek tribünde olmaktır, patlayan gırtlakla, astığımız pankartla.
inönüde oynanacak maçlardan önce, yolumuzu istikametimizi değiştirip, fırsatımız yoksa bir ahbabımızı bulup, zamanı denk getirip kendimizce, bazen havanın karanlığında stadda aldık soluğu. iplerle, kelepçelerle mıhladık pankartları, ve pankart asmayı düşündüğümüz yeri bizden önce biri düşündüyse başka yer aradık pankartımıza. ama bizim kadar pankart kovalayan çok sayıda kişi olmadığı için genellikle de gönlümüzden geçen yere pankartımızı asmak nasip oldu bize.
yıllardır derbi maçlarda isyan noktasına geliyoruz. birikiyor, birikiyor; saygımızdan, sevgimizden, aynı yola baş koyduğumuzdan, içimize atıp susuyoruz. tek birşeyi anlamak zor geliyor:
asılı pankartımızı söküp absürd yerlere ilginç şekillerde bağlayan insanların amaçları nelerdir? pankartlarımızı yerlere atıp, kendi pankartlarını asan insanların niyeti nedir? bilelim de ona göre hareket edelim?
merakımız bu sadece…
çok defa, victory pankartını, furkan abinin academy pankartını, son barikat pankartlarını, üzerimize vazife olmadığı halde, oradayız madem ve ipimiz artmış diye, saygımızdan ve sevgimizden sırf, çok kere düzelttik, gerdik, yeniden bağladık. bizim tribünümüzde olmayan kişilerin pankartlarını düzelttiğimiz de oldu maçlardan hemen önce. ama şu tarihe kadar kimsenin pankartının yerini değiştirmedik, kimsenin pankartını ters çevirmedik, kimsenin pankartını yerlerde süründürmedik, kimsenin pankartını indirmek veya örtmek gibi bir niyetimiz ve eylemimiz olmadı. pankart namustur diyip elimizden geldiğinden çok daha fazla saygı gösterdik.
fener derbisinden önce eski açıkta, bizim tribünümüzde, asılı pankartımızı kenara çekip yamuk bir şekilde asanlar oldu, birşey demedik. galatasaray maçında dün stada astığımız 3 pankartımızdan birini yerde, 2sini de astığımızdan farklı yerde ki üstelik birisini hangi akla hizmet ters asmışlar, bu halde ve bu rezillikte görünce sorma merakımız da gelişti:
soruyoruz:
amaç ne?
biz başka pankartlara saygı gösterirken; baskı değil branda değil, el emeği göz nuru pankartlarımıza olan kasıt ne?

sene başında, 6-7 saat uğraşılıp yapılan kepli kartal pankartımızı çalanlar, fener maçından önce pankartımızı astığımız yerden söküp yana kaydıranlar, gs maçında pankartımızı yerlere atanlar ve veya yerini değiştirip absürd bir şekilde bağlayanlar; abiler, kardeşler, amacınız ne, kasıtınız ne?
maksadımız kimseye sitem etmek hesap sormak değil, sadece oyunun kurallarını anlamaya çalışıyoruz. bizim oynadığımız oyunda pankart namustu, başkasının pankartına, pankart güzelleştirilmedikçe, dokunulmazdı. şimdi kural mı değiştiriyoruz? asılı pankartları mı sökeceğiz? aramızdaki saygıyı sevgiyi mi kaybedeceğiz?
bir sene boyunca aynı yere pankartımı asarken, sadece derbi maçlarda, pankartımın oradan sökülmesine dair sitemim var yalnız. bi zahmet kendi pankartınızı bir sene boyunca inönüde sergileyin, bi zahmet bizden önce stada girip pankartınızı asın. o zaman göreceksiniz pankartınıza nasıl saygılı davrandığımızı. ipiniz yetmezse şayet, sizin pankartınızı sizden sağlam bağladığımızı.
bu tribünlerin temiz yüzlü, temiz niyetli, çalışkan gençleri olmaya çalışırken, bazı şeyler bizi üzüyor. pankartımıza, namusumuza, lütfen el uzatılmasın…
çok paramız yok, ama akıttığımız ter var bizim, damarlarımızda deli kan var bizim… lütfen ayırdığımız zamana, denkleştirdiğimiz üç kuruşla yaptığımız pankartlarımıza, verdiğimiz emeklere biraz saygı gösterin. sizin pankartlarınıza gösterdiğimiz saygının azıcığını gösterseniz yeter zaten…

pankart namussa, namuslu davranın lütfen…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s