???

Bu çocuklardan ne bekliyoruz?
Biri 8,diğeri daha 9 yaşında Diyarbakır’dan göçüp gelen ailenin çocukları iki ufaklık.Fotoğrafta iki çocuğu korumaya çalışan abimizde o ailenin reisi Edip Muratkan.Zamanın birinde kalkmış gelmişler Bursa’ya,orda bulamadıkları iş imkanları için.Vatan haini ilan edilen Edip Bey,kahvehane işletiyor.Yani işletme sahibi,çay,kahve,oralet ve meşrubat satıyor.Reklamda ki gibi alıyor,veriyor,bu ülkenin ekonomisine kendi çapında can veriyor.Hani şu PKK ilan edilen bu vatandaş.Evet aynen öyle resimdeki iki çocuğu korumaya çalışan bu vatandaş bunları yapıyor.Garip geliyor dimi?Hiç düşünmeden,sürü psikolojisiyle hareket edince.İşte bu ruh haliyle bir sürü yabancı madde yağıyor,nedense içindeki verginin bu ülkeye yararı olan biletleriyle,memleketinin takımını izlemek istedikleri bu stadta.Sadece burda da değil.İnönü,Ali Sami Yen ve Saraçoğlu’dan başlayarak her stadta,her platformda olduğu gibi.Doğduğu günden beri,memleketi hariç her yerde ”Vatan Haini” ilan edilen bu iki ufaklıktan ne bekliyoruz?O gün orda yaşadıkları ne ilk ne de son olucak.

”Bursa’da yaşayan bir Diyarbakırlı olarak kente gelen takımlarını kucaklamak için stada koştuklarını dile getiren Muratakan, şöyle devam etti: ”Burada dikkati çekmek istediğim başka bir konu da statta İstiklal Marşı okunurken tüm taraftarlarımız ayağa kalkarak buna eşlik etti. Sonuçta bu ülkenin İstiklal Marşı, hepimizin marşı. Ancak maçı izlerken atılan sloganlar nedeniyle ben kendimi başka bir ülkenin vatandaşı, Diyarbakırspor’u da başka bir ülkenin takımı gibi hissettim.”


Bu sözlerde Edip Bey’in Ligtv.com’a verdiği demeçten.En son okuduktan sonra kafanızda birşeyler şekillensin diye yer verdim.Yazık!Elma ile armutu ayırmak lazım bazen.Bu yaşta bu çocuklar,bunları yaşarsa,biz bunları yaşatırsak,ne bekleyebiliriz ki bu çocuklardan.

14. hafta Diyarbakır maçı var İnönü’de.Tek temennim;farklılıkları bünyesinde barındıran bu taraftarın,daha duyarlı olması daha önce duyarlı oldukları olaylar gibi.
Son olarak Bursa taraftarından özür dilerim.Yıllardır biz yaptık onların bu yaptıklarını kendilerine,kabul edemedik onların cinsiyetleri ile yaşadıkları problemleri,onlarda küçüklükten baskı ve korku ortamında yetişti.İşte buda sonucu yaptıklarımızın.Cidden özür diliyorum,yemyeşil Bursa’nın bembeyaz oğlanlarından.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s