Eğ başını, usul usul yürü şimdi…

kimlik bilgilerinizi ve belgelerinizi ibra edeceksiniz deniyor. bahsedilen, stad girişinde bir genel bilgi taraması yapılacağı mı yoksa “aferin yiğidim, tc uyruğun da varmış” şeklindeki bir sırt sıvazlaması mı?
evet saçma bir uygulama bu kimlik kontrolü. yapılması gereken genel üst baş taraması ki bunun her maç öncesi yapıldığı sanılıyor ancak içeriye alkol, bıçak veya silah sokanlar mevcut? önce bu üst baş aramaları düzeltilmeden kimliksiz maça almamak da ne? güvenliği bu şekilde mi sağlayacaksınız?
hele ki denizlispor maçında cürum işlemek maksadıyla çete oluşturanlar daha dar kapsamlı ve bir o kadar da deneyimli bir örgütlenmeye (ağızlarda dolaşan sayı 150) hazırlanırken; bizler, taraftar olarak, o maç esnasında kapalı ve diğer tribünlerde can güvenliğimizin olmayacağını bildiğimiz halde, kapıda soracakları kimlik de neyin nesi? ölür kalırsak veya tanınmayacak hale gelene kadar dayak yersek kimlik teşhis ve tespitinde zorluk yaşanmaması için mi?
abartı yok bu sorularda? denizlispor maçında gördük yaşananları bizzat, her ne kadar emniyet güçleri görmediklerini iddia etseler de biz gördük (onlar orada değillerdi ki). ve yine benzerine hazırlanırken çete, plan dahilinde bu tip büyük kavgaların yatıştırıcısı kişiler tribün dışına itilmişken; denizlispor maçında bizim güvenliğimizle zerre ilgilenmeyen emniyet ve güvenlik güçleri neden bize kimlik soruyorlar? ceset tespiti için mi?
mevzu bahis çetenin bütün detaylarını herkes biliyorken, hayal mahsülü ve yukarıdan gelen emirlerle ceza yağdıran (maksat emniyet değildir) zihniyet ölümlere, yaralanmalara göz yummakta. ince ince işleyen oyunun içerisindeyiz. önceden inanırdık, bu oyunu bizim bozacağımıza. ancak artık herşey muamma…
zeki abimizin iki filmine koyduğu replik burada:
“oglum bekir dedim kendi kendime. yolu yok çekeceksin, isyan etmenin faydasi yok. kaderin böyle. yol belli. eg basini usul usul yürü simdi.”
eğip başımızı usul usul yürümemiz isteniyor, kim istiyor bunu? iktidar istiyor, muhalefet istiyor, emniyet istiyor, adalet istiyor, çete istiyor.
e zaten bütün bu isteklere boyun eğmesi beklendiği, ama sadece beklendiği için değil mi çarşı’nın a’sı? değil mi ki “alayına isyan” lafı? değil mi ki kötüler kadı olacaklar yemene? eğilecek hor görülecek el emeği göz nuru ve ödlekler geçecek başa, derken mertlik bozulacak… değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın ve değil mi ki cahillik sahip çıkmakta düzene…
ah beşiktaş… seni yalnız komak var, o koyuyor bu insanlara…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s