gözardı engelisoğuk aralık ayı, ısınma engeli; takvimin son ayı, yılın engeli; ıslak kaldırımlar, sert adımların engeli; yüksek rampalar, kuvvetsiz tekerleklerin engeli; mevsimin değil günün acı gerçekleri, bilinç engeli…
hepimiz engelliyiz!
kimliğinde veya gözle görülür halinde “engelli” yazan kişilerin günü değil sadece, hepimizin engellerimizi hatırlama günü. bizden daha fazla engelli olanlara anlayış göstermek ve onları hatırlamak bir sosyal sorumluluk veya sosyal anlayış değil bir görme engelidir, diğer zamanlarda gözardı ettiklerimize dair, kendimiz ve hepimiz hakkında…
mukadderata yükü atmak, kaderi çileli bulmak çıkış yolu değildir. anlayış yetersizdir, eylem gerekir, icraat gerekir, görebilmek gerekir.
günümüz koşullarında albenisi yüksek sosyal sorumluluk projeleri kadar can acıtan birşey yok. sportif faaliyet haklarını “sosyal sorumluluk projesi” olarak lanse etmek kadar tehlikeli bir görme engeli yok; onları desteklemeyi vicdan muhasebesi sanmak kadar narsist ve tehlikeli bir algılama engeli yok.
engelleri kaldırmak niyetiyle, bugün ve yarın, kendimize ve hepimize ait engelleri düşünmek; engelsiz ve hür bir yaşamı aklın ve vicdanın içeriğine dahil etmek lazım.
görememek engel değildir, engel olan gözardı etmektir.
Kalbini engelleme, engelleri kaldır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s