Play-Off Maçları Öncesi Beşiktaş


Beko Basketbol Ligi’nin başladığı ilk haftaları hatırlarken,Playoff maçlarının eşiğine bile gelmiş bulunuyoruz.Geçmiş sezon yaşanan büyük maddi sıkıntılara rağmen kadro yapısının büyük çoğunluğunu koruyarak üzerine takviyelerle girilen sezon Beşiktaş için inişli- çıkışlı grafiklerle ilerledi bizim için.

Kadro yapısına uygun oyun planı

Bir önceki yaşanan kaos ortamı ve Hakan Demir’in istifasıyla gelinen noktada dümene geçen Coach Bıyıktay, yaşanan zaafları gideremeyince göreve geldiği süreden itibaren buna alternatif bir oyun planı çizdi. Chatman önderliğinde kendi karakterini yaratan takım potasında çok sayı gören ancak savunma yerine daha çok hücum yaparak rakiplerini yenmeyi amaçladı. Chatman gibi bir guarda sahip olduğunuzda bu tarz bir oyunu daha rahat sahaya yansıtabiliceğiniz aşikar.Sezon başında yaratılan bu karaktere uygun pivot Baxter, savunma direncini arttırabilecek şutör Newley ve bosman oyuncusu Kevin Fletcher eklendi.Artı olarak Chatman’ın yanına Engin Atsür gibi bir yetenek ile kadro derinliği yaratıldı. Sezon başından itibaren ligin belkide en keyifli oyununu sahaya yansıtan Beşiktaş, kendi kimliğini bütün maçlarda rakiplerine kabul ettirdi. Hiç bir zaman yenilgiyi kabul etmeyen, hırslı ve basketbol oynamaktan zevk alan bir kadro ile bu zamana kadar Beşiktaş yenilgi gördüğü hiçbir maçta rakiplerine ezilmedi.

Beşiktaş’ta bir klasik

Son dönemlerde 3 büyükler içinde basketbola sponsorlar hariç kasasından ciddi para harcayarak yatırım yapan kulüp Beşiktaş’tır. Ancak bu yapılan yatırımların meyvesinin toplanmasına en büyük engel sezon öncesi verilen maddi sözlerin tutulamaması oldu.İki sene önce bütün maçlarını kazanarak Avrupa’da Final Four gören takımın büyük düşüşü hala hafızalarda yer ediyor. O sene normal sezonu lider tamamlayan Beşiktaş maddi sıkıntılar yüzünden Playoff maçlarının yarısında ligi bitirmişti. Bu seneye çok iyi başlayan Beşiktaş’ın en büyük engeli klasik şekilde artık herkesin alıştığı maddi problemler oldu. Bu zamana kadar 3 kez antremana çıkmayarak tepkilerini gösteren takım en son olarak bir hafta boyunca antremana çıkmadan Bornova maçında sahada yer aldılar. Ancak Bornova maçını buna rağmen kazanan takımda moraller yerinde değil ve ard arda düşme korkusu yaşayan takımlardan olan Oyak ve Kepez’e yenildiler. Bu mağlubiyetlerle dördüncü sıraya gerilen Beşiktaş’ı zorlu bir PlayOff serisi bekliyor olacak.

Tek sorun maddi sıkıntı değil

Beşiktaş’ın grafiğinin düşmesinde en büyük etken belki maddi sorundur ancak buna birde sakatlıklar ve Chatman’ın yasaklı madde kullanımı eklenince işler içinden çıkılmaz bir duruma dönüştü. Ligin başında oynanan Efes maçında sağ eli kırılan Engin Atsür’le başlayan şanssızlıklar Newley,Fletcher ve Chatman’ın sakatlanması ve daha sonra yasaklı madde kullanımından dolayı aldığı cezalarla devam etti. Chatman’ın yerine transfer edilen Marque Perry’nin en az 3 hafta daha sahalardan uzak kalmasına son olarak tekrar Engin’in sakatlanması eklenince guard pozisyonun Arın’a kalması sorunun ne denli büyük olduğunun resmidir. Bunun en büyük örneği son oynanan Kepez maçında ilk yarı topu orta sahadan ileriye taşıyamamak olarak yaşandı. Pivot bölgesinde aynı sorun devam ediyor. Fletcher’ın sakatlığı ve Baxter’ın aldığı 3 maçlık ceza son dönemde guard pozisyonunda yaşanan sıkıntının aynısı yaşattı pota altında.Ancak benchten gelen Kerem Özkan’ın gösterdiği performans bu sancıları az da olsa azalattı. Guard pozisyonunda yaşanan sıkıntıya çözüm olarak yeni bir oyuncunun takıma katılıcağını biliyoruz. Ancak bu dönemde alınacak bir oyuncu ya 2-3 ay oynamamış olacak ki bu durum yaklaşan PlayOff maçları öncesi verim alınabileceğini şüpheli kılıyor.Ya da mevcut lig takımlarından o açığı kapamak için bir oyuncu almanız gerekecek. Bunun içinse Türk Telekom’dan gönderileceği bir anlamda kesinleşen Demond Mallet’in takıma katılması en mantıklısı olacaktır. Hem ligi bilmesi hemde ortalamanın üstünde ve form tutmuş bir oyuncu olarak kısa vadeli bir çözüm olabilir.

Herşeye rağmen umut var

Yaşanan sıkıntılara rağmen Beko Basketbol Ligi için ufakta olsa bir umut var. Herşeyden önce takımın bir karakteri var ve kim bu takıma girse bu karaktere çok çabuk uyum sağlayabiliyor. Başarı herkesin gözünde ilk olarak şampiyonluk olarak görülebilir ancak bu zamanda yaşanılacak bir final bu takım için şampiyonluk kadar değerlidir. Yaşanılan sorunlar halledilemeyek kadar büyük değil. Başkanın ve sorumlu yöneticilerin taşın altına elini sokarak aşıcakları maddi problemler moralleri üst seviyeye taşıyacaktır. Sakatların takıma dönmesiyle puan sıralamasında geri alınacak üçüncülük bizi PlayOff”larda Bornova, Antalya ve Erdemir’den birinin rakibi yapıcaktır. Hele ki bu hafta kazanılacak bir Erdemir maçını düşünürsek olası bir Bornova ve Erdemir eşleşmesinde 1-0 önde başlayarak ilk elemeyi çok kolay atlatıp daha diri bir şekilde gelecek rakibimizle karşılabilir ki bu durum final oyanamak için anahtar olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s