Özürlüler Engelliler Meselesi

öncelikle haber bülteni gibi olayı aktaralım:
9 aralık 2012 tarihinde saat 14:00’te Ahmet Cömert Spor Salonu’nda Galatasaray ile Beşiktaş Rmk Marine takımları arasında tekerlekli sandalye basketbol ligi mücadelesi oynanacak.
maç başlamadan önce beşiktaş seyircisi ile galatasaray seyircisi arasında olaylar yaşanıyor. nedeni? nedeni sonra! şimdi olayları kısaca bi aktaralım…
maç gecikmeli de olsa başlıyor. güzel bi mücadele gösteriyor her iki takım da. ilk yarı 22-21 beşiktaşın üstünlüğü ile sona eriyor.
maçın ikinci yarısı oynanırken, skor 31-26 galatasaray lehine iken, tribünler arasında karşılıklı yabancı madde atılıyor, sonrasında olaylar büyüyor, maç tatil ediliyor.
bunun akabinde yaşananları detaylıca aktarmadan önce bu yaşananları kınayalım.
bir defa, bu güzel spor branşını da rezil hale getirmeyi başaran herkesi ayrı ayrı kınıyorum. içimden geçen lafları şuraya dizsem, herhalde müebbet hapis cezası alırım. ama bu olayları çıkartan kişilere, yüce adaletimiz ne ceza verecek bilemiyorum.
olaylar hakkında en güzel yorumu twitter isimli siteden levent üzümcü yapmış:
özürlüler engellileri dövmüş.
tam anlamıyla bir rezalet…
bu rezalet neden yaşandı?
ortada nasıl yalanlar döndü?
inceleyelim….

evvela, tarihi geriye sarmamız lazım.
kasım 2011de oynanan maçtan önce, şirinevler metrosu yakınlarında, Galatasaraylı taraftarlar, Beşiktaşlı olduğunu anladıkları biri engelli iki sporseveri bıçaklayarak yaraladılar. yaşanan bu iğrenç olay medyada yeterince ses getirmedi. ancak beşiktaş taraftarı, galatasaraylıların bu iğrenç davranışının önüne geçmek adına ahmet cömert spor salonuna gitti. öncelikli amaç, engelli Beşiktaşlıları, ayarı olmayan galatasaraylılardan korumak. sonuçta geçmişte yapılan vukuat belli, Galatasaray taraftarının engelli bir sporseveri bıçaklayıp yaralamışlığı var.
YALAN 1– neymiş? olaylar nedensiz yere çıkmış?
şiddet olaylarının nedeni, önceki tarihte oynanan maç sonrası galatasaray taraftarınca bıçaklanan engelli sporsever.
YALAN 2– neymiş? beşiktaş taraftarının salona gelmesi yasakmış!
öyle bir yasak yok! ne federasyondan ne emniyetten öyle bir yasak konmadı.
sonraaaaa….. neymiş? maç başlamadan önce salondaki çok az sayıda galatasaray taraftarına saldırılmış?
lan düdük makarnası, salon senin salonun? kendi salonunda haşlandıysan, pankart kaptırdıysan, paket olduysan, sağa sola telefon yağdırıp bi taraflarını kurtarmak için yalvardıysan, kusura bakma da, trajedi yaşamışsın sen, travma yaşamışsın ve pts belirtileri gösteriyorsun…
YALAN 3– neymiş? beşiktaş taraftarı galatasaraylı sporculara saldırmış?
bak bak… bunu söyleyenlerin elinde bir tane bile kanıt yok. böyle bir olayı gören eden de yok. onu da geçtim, galatasaraylı sporcular zaten bunun yalan olduğunu kendileri belirttiler. adi bir iftiradan ötesine geçmemiş yani…
YALAN 4– neymiş? beşiktaş taraftarı sahaya yabancı madde atmış?
o öyle değil işte, galatasaraylılar da sahaya yabancı madde atıyor. görüntülerde var ulan! hatta kimse sahaya yabacı madde atmıyor, atan karşı tribüne atıyor. yalan değil aslında, kasten çarpıtılmış ve eksik bilgi. iki takım taraftarları da birbirlerine madde atmışlar. iki tribünün ortasında da saha var. şimdi taraftarlar birbirlerine madde attı demek var, beşiktaşlılar sahaya madde attı demek var? ne beşiktaşlıların ne de galatasaraylıların aklında rakip takımın sporcularına zarar vermek var. zaten galatasaraylılar engelli sporculara zarar vermiyorlar, yenerlerse tebrik ediyorlar ama dışarda bir engelli gördükleri zaman dövebiliyorlar, öyle ciğersizler var galatasaraylılar arasında evet…
YALAN 5– neymiş? olayları beşiktaş taraftarı başlatmış?
olayları kimin başlattığının zerre önemi yok! olaylarla ilgili yorumumu da yazının başında belirttim. üstüne basa basa söylüyorum, olayları kimin başlattığının zerre önemi yok da, bu yalan nedir arkadaş?
Erdem Göksel kartalbakisi.com isimli siteye şöyle demiş:
“Maç kafa kafaya gidiyordu hatta yenmek üzereydik iyi oynuyorduk Ultraslan grubundan beyaz şaçlı bir kişi sahaya inerek bizlere ve oyunculara tehditler savurdu. Sonrasında ise tribüne çıkarak taraftarımızı kışkırttı ve olaylar çıktı. Maç ertelendi tam da kazanmak üzereyken. Ben, Erdal hoca, Levent Çifter , yönetim ve oyuncular zor durumda kaldık halen salondayız çıkamıyoruz. Taraftarımıza ve sporcularımıza zarar verilmeye çalısıldı. Ultraslan grubundaki beyaz saclı adam karıstırdı trübünü ve oyunu.”
YALAN 6– neymiş? beşiktaş taraftarı, engelli sporcuların tekerlekli sandalyelerine zarar vermiş?
bak, önce bi seyret:

ne görüyorsu bu görüntülerde? önce beşiktaş tribünleri boşalıyor ve beşiktaşlı taraftarlar sahanın bir üst katında, video’nun solunda yer alan kapıya yöneliyorlar. sonraki görüntü sahanın çıkış kapısından, yani sporcuların soyunma odalarına giden yerden galatasaray taraftarlarının girdiğini gösteriyor. görüntülerde son derece bezgin bir polis de var. sonra kamera ilerliyor, bir bakmışsın, galatasaraylının birisi yukarıya koltuk değneği fırlatıyor, yanında bir başka galatasaraylı tribünden söktüğü koltuğu fırlatıyor, bir diğeri de yangın tüpünü boşaltıyor ve tüp bitince önüne doğru fırlatıyor atıyor. bu esnada yukarıya birşeyler atanlar gırla… hop! görüntü değişti, çevik kuvvet….
yine görüntülerde galatasaraylı bir sporcu var, başını tutuyor. sanırım başına madde gelmiş. o maddeyi her kim attıysa, o madde……..!
neyse, videonun sonlarında kaan dalay, az önce galatasaray taraftarlarını üst kata koltuk değneği fırlatırken gördüğümüz o malum koridora giriyor. karşımızda şu görüntü var:

“Beşiktaş taraftarı, galatasaraylı sporcuları dövdükten sonra sandalyelerine zarar verdi” olarak herkesin hafızalarına kazınılan bu görüntü.
cümlenin içinde kaç tane yalan var?
1- beşiktaş taraftarı galatasaraylı sporcuları dövdü
2- sandalyelerine zarar verdi.
işin doğrusu ne peki? galatasaray taraftarı beşiktaşlı sporculara ait (tahminimizce) tekerlekli sandalyelere zarar vermiş meğer…
ama basın yayın organları da, sosyal medyadaki klavye başı taraftar da, sazanlamasına atlıyorlar mevzuya… beşiktaşlılar beşiktaşı küçük düşürmek için yarışıyor, lanetler havada uçuşuyor, herkes tinerci bi tek onlar düzgün… galatasaraylılar kendi suçlarını beşiktaşlılara yamamak için görülmemiş bir çaba sergiliyor, bütün beşiktaşlılar şöyle böyle diye diye ağza alınmayacak laflar. beşiktaşlılar özür dileme telaşında, galatasaraylılar nasıl küfürler edeceklerini şaşırıyorlar. ulan, mühendis oktayı öldürenden allah razı olsun diyen çıktı be, abimizdir onun kanını akıtanlar dediler… gerçi sebo reis diye kuyruğunda dolanıyor herkes de neyse… (sonuçta suçu ispatlanmayan her zanlı suçsuzdur)
yine heryerde dolanan bir ekran görüntüsü var, twitter isimli siteden, bir kullanıcı “2-3 dangalak oyunculara tokat atmış” diye yazıyor… oooo… bunu yazan beşiktaşlı ya, herkes o -mış ekini alıp bi taraflarına sokup başlıyor ağzından salyalar akıtmaya… olay kesin doğru, galatasaraylı sporcular linç edilmiş, sandalyeleri paramparça. galatasaray taraftarı şöyle düzgün, böyle şerefli ama bu beşiktaşlılar…

sonra gerçekler birer birer ortaya çıkmaya başlıyor. meğerse beşiktaş taraftarı sporculara saldırmamış. meğer galatasaray taraftarıymış o sandalyeleri kıran.

sonra ortaya bir sessizlik çöküyor, akıllara ziyan! o küfürler saçan galatasaraylılar çıkıp özür bile dileyemiyorlar. arkadaş, biz beşiktaş taraftarına o kadar küfürler yağdırdık ama o küfürleri hakeden meğer galatasaray taraftarıymış diyemiyor hiç kimse… biz bilgi kirliliğine yol açtık, biz provakatörmüşüz diyemiyor hiç kimse…

galatasaray taraftar topluluklarından en büyüğü galiba, ultraslan, kendi internet sitesinde şöyle bir duyuru yayınlıyor olayların hemen sıcağında ve günlerce kaldırmıyor. herhalde ultraslan tarihinin en büyük utancıdır:

“………….
YETER ARTIK !

Spor Kamuoyuna ;

İnsanların birleştirici gücü olan spor müsabakalarında görmek istemediğimiz bütün manzaraları bu
hafta hayretle ve şaşkınlıkla izliyoruz.

Dün Karşıyaka-Galatasaray maçında yaşanan hadiseler, açılan tahrik edici ve şiddet içerikli
pankart, bugün ise Galatasaray-Beşiktaş “Tekerlekli Sandalye Basketbol maçında” federasyon
tarafından “misafir takım taraftarının salona alınmamasına ilişkin çıkarılan yasaya rağmen” salona
giren ve ortalığı savaş alanına çevirip sporcularımıza ve taraftarımıza yapılan saldırıyı şiddetle
kınıyoruz.

Bilinmesini isteriz ki, konu Galatasaray olunca noktasına virgülüne kadar uygulanan yasaklar ve
kurallar, konu başka takımlar olduğunda görmezlikten gelinmekte ve şiddetin önünü açmaktadır.

Ya yasaları adil şekilde uygulayın yada biz kendi hakkımızı bildiğimiz şekilde koruyalım.

İlgili birimleri görev başına, taraftarımızı da sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.

Son olarak; Galatasaray taraftarı bunları asla unutmaz.
Gerektiğinde gereken tepkiyi de vermesini bilir…
Bu da böyle bilinsin!

Oğuz Altay
ultrAslan Başkanı

…………”

şu yazının başından beri ortaya döktüğümüz bütün yalanlar var, altında da galatasaray taraftarının zarar verdiği sandalyelerin resmi….
ne diyor oğuz altay imzasıyla ultraslan?
karşıyaka maçında açılan şiddet içerikli pankarttan bahsediyor! çok rencide olmuşlar o pankart yüzünden küsmüşler… daha beterlerini açanlar kendiler değil hani?
– federasyon tarafından misafir takım taraftarının salona alınmamasına ilişkin çıkarılan yasa olduğunu zannediyorlar, ancak futbol federasyonunun olayla ne alakası var? bu maçlarda taraftar yasağı yok! kendisi sebada veya başka bir yerde tekerlekli sandalye basketbol maçı izlemediyse demek ki… sadece futbol maçlarına gidenler, zaman zaman böyle akıl karmaşaları yaşıyorlar maalesef…
ortalığı savaş alanına çevirip sporcularımıza ve taraftarımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz diyorlar da, sporculara saldıran kim? galiba galatasaray taraftarını kınıyorlar. acaba aynı ultraslan, tekerlekli sandalyesi üzerinde bıçaklanan beşiktaş taraftarı için de benzer bir kınamayı 2011 senesi kasım ayında yayınladı mı?
konu Galatasaray olunca noktasına virgülüne kadar uygulanan yasaklar ve kurallar, konu başka takımlar olduğunda görmezlikten gelinmekte ve şiddetin önünü açmaktadır deniyor. peki galatasaray’ın mağdur olduğu sanılırken ağızdan akan o salyalar, suçlunun galatasaray taraftarı olduğu açığa çıkınca döküldüğü yerlerden yalanıyor mu? konu galatasaray olunca oluşan bu bilgi kirliliği yapıldığı hızla temizleniyor mu?
Ya yasaları adil şekilde uygulayın yada biz kendi hakkımızı bildiğimiz şekilde koruyalım deniyor ki aman aman! ultraslan denilen oluşum, emniyet ve yargı organlarını tehdit edebiliyor yani? çok güzel ya!
Galatasaray taraftarı bunları asla unutmaz. Gerektiğinde gereken tepkiyi de vermesini bilir… Bu da böyle bilinsin diye bitiyor, sonunda da ünlem! unutmadık unutmuycaz diyor, devamını da getirseymiş keşke…

ne olur galatasaray taraftarı şu yaşananları unutmasın! vakti zamanında tekerlekli sandalyesi üzerinde bıçaklanan beşiktaşlı sporseveri de unutmasın! 9 aralık 2012 günü ahmet cömert koridorlarında fırlatılan koltuk değneğini de unutmasın, o gün orada zarar verdiği tekerlekli sandalyeleri de unutmasın!
galatasaray taraftarı şu yaptığı iğrençlikleri ne olur unutmasın!

derken, 12 aralık tarihinde galatasaray spor kulübünden, iğrençlikte ve ciğer yoksunluğunda sınır tanımayan bir açıklama geldi:

“………..
09.12.2012 tarihinde oynanan Galatasaray – Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol karşılaşmasında İl Güvenlik Kurulu’nun almış olduğu “rakip sahaya taraftar götürmeme” kararına rağmen bir grup Beşiktaş taraftarının habersiz, usulsüz, haksız ve maksatlı eylemi neticesinde istenmeyen olaylar vuku bulmuştur.
Saldırıya uğramış olan taraftarımız, sporcusunu ve kendisini koruma refleksi göstermiştir. Savunma refleksi içindeki taraftarımızdan bir bölümünün adliyeye sevk edilmiş olması kulübümüzce anlaşılamamış olup, adli süreç kulüp avukatlarımızca bizzat ve yakından takip edilmiştir.
Adaletin bir görevi de suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı doğru bir şekilde ayırt etmektir. Bu kapsamda kendini ve sporcusunu korumaya çalışan bir kitleye suçlu muamelesi yapmak anlaşılabilir bir durum değildir. Kulübümüzün tesellisi bugüne kadar bizi hiçbir yerde yalnız bırakmayan ve özellikle de son iki senedir yapılan tüm ajitasyonlara rağmen vakarını ve duruşunu değiştirmeden kulübümüzün tribün olayları sebebi ile önemli bir ceza almamasını sağlayan taraftarımızın hiçbirisinin tutuklanmamış olmasıdır.
Bu vesile ile başta Yıldız Teknik Üniversiteli taraftarımız olmak üzere olaylardan etkilenen taraftarımıza ve ailelerine geçmiş olsun dileklerimiz iletiyoruz.
Galatasaray Spor Kulübü………..”

suçluyu yücelten, koltuk değneklerini fırlatıp sandalyeleri kıran insanlık dışı eylemlerin failleri olan o iğrenç kitleyi okşayan seven bağrına basan kim? 2 gün önce kamuoyunu sağduyuya davet edip bugün ajitasyonlar yaparak suçu yücelten ve bu iğrençliği savunma olarak gösteren kim?
bunun adı iki yüzlülüktür, bunun adı suçu yüceltmektir, bunun adı engellileri bıçaklayan ve sonrasında sandalyeleri kıran kitleyi bağrına basıp kabullenmektir!
utanmak mı? galatasaray kulübü bu iğrençlikten utanacak mı? bir yüzü olsa da biri delikanlı çıkıp tükürebilse… tiksindirdiniz kendinizden!

konuyla ilgili duyuru yapan yapana…
en sağlıklı bilgiler, duyurular, açıklamalar şunlar sanırım:
1- http://oncebesiktas.com/kamuoyuna-duyurulur
2- erdem göksel’in açıklamaları
3- kaan dalay’ın açıklamaları
bir de forza beşiktas sitesi bir duyuru yayınladı olaylardan günler sonra:

“…..Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız arasında yapılan karşılaşmada yaşanan olaylar nedeniyle oldukça üzgünüz.

Zorlu engellere rağmen hayata tutunmaya çalışanlar başta olmak üzere engelli spor emekçilerinin her zaman yanında olduğumuzu açıkça beyan ediyor ve dün yaşanan çirkin olayların tüm faillerini taraf gözetmeksizin kınıyoruz.
Ülke futbolunun mevcut kirliliğinin içinde bir de tribün kültüründeki yozlaşma, biz taraftarlarca elbirlik ve ivediyetle halledilmesi gereken bir sorun olarak önümüzde dururken, bu çirkin algının bir de basketbol tribünlerine sirayet edişi ayrıca üzüntü vericidir.

Dün yaşananların taraf ya da renk gözetilmeksizin kınanması ahlaki bir sorumluluktur.

Başta taraftarlar olmak üzere tüm spor kamuoyunu sağduyu ve özeleştiri eşliğinde sorumluluğa davet ediyoruz.

 ………”

son olarak, açık ve net bir şekilde, tüm yalanları ortaya döktük.
beşiktaş kulübünü karalamaya çalıştığı için galatasaray kulübünden;
beşiktaş taraftarını karalamaya çalıştığı için galatasaray taraftarından;
eksik bilgilerle zehir zemberek açıklamalar yazıp sonra bunu sayfasından kaldırmayan ultraslan isimli oluşumdan;
bilgi kirliliği yaratarak sosyal medya üzerinden provakasyon yapanlardan;
mühendis oktay’ın katillerini yücelten eksik akıllılardan;
beşiktaş taraftarını anında harcayabilecen beşiktaşlılardan;
üzerinde beşiktaş atkısı olduğu için galatasaraylılar tarafından darp edilen engelli vatandaşımızı görmezden gelip, 9 aralık tarihinde oynanan maç sonrası oluşan bilgi kirliliğine kapılarak ortalığı ayağa kaldırıp (en doğrusunu yaptıklarını inkar edemeyiz), ancak olayların failinin galatasaray taraftarı olduğu açığa çıkınca sus pus olan basın yayın organlarından;

bin türlü pişmanlık içerisinde boğulmalarını ve şu yaşananları asla ama asla unutmamalarını diliyoruz.
unutmasınlar ki, bir daha böyle göt olmasınlar!

o engelli kardeşimizi darp eden galatasaray taraftarı için de, o sandalyelere zarar veren herkes için de, hak tealadan bin türlü bela diliyorum!

bütün beşiktaş taraftarının da; tekerlekli sandalyesi üzerinde galatasaray taraftarlarınca bıçaklanan beşiktaşlı kardeşimiz için muazzam bir utanç yaşamasını diliyorum!
o utancı yaşayalım ki, bir daha kimseyi yalnız bırakmayalım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s